دیده‌بان آزار خیابانی شروع به کار کرد

۲ مرداد ۱۳۹۷

تعدادی از فعالان حقوق زنان در ایران وب‌سایتی را با عنوان «دیده‌بان آزار خیابانی» راه‌اندازی کرده‌اند که هدفش گفت‌وگوی عمومی در زمینه آزار و اذیت زنان و دیگر گروه‌های به حاشیه‌رانده شده در شهر است. در این وب‌سایت زنان می‌توانند مناطقی را که در آن مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و یا شاهد آزار و اذیت دیگری بوده‌اند، ثبت کنند و با بقیه به اشتراک بگذارند.

این گروه درباره شروع فعالیت خود نوشته است: «در مردادماه سال ۱۳۹۶ در گروه هم‌اندیشی زنان، پیشنهاد تمرکز بر مسئله آزار خیابانی را دادیم و تصمیم گرفتیم تجربیات خود را در رسانه‌ها بنویسم، نشست برگزار کنیم با کارشناسان مصاحبه و بحث امنیت زنان در فضاهای شهری را به مسئله‌ای عمومی تبدیل کنیم. در این میان مطالعه تجربه‌های مدنی دیگر کشورها راهگشا بود. با ایده‌ گرفتن از کارزارها و حرکت‌های مدنی شکل گرفته در سایر نقاط دنیا، در زمستان سال ۹۶، اقدام به طراحی و چاپ پوسترهای منع آزار و در روز ۸ مارس فعالیت‌های میدانی خود را آغاز کردیم. به واسطه انتشار پوسترها و گفت‌وگوهای رودررو با مردم، پیام‌های متعددی از سوی داوطلبان دریافت کردیم و صداهای دیگری با ما همراه شد. درد مشترک آزار در فضای عمومی، جمع بزرگ‌تری را به هم پیوند زد. بعد از مشاهده این استقبال برای فعالیت تخصصی با تاسیس گروه دیده‌بان آزار به فعالیت خود ادامه دادیم.
حال در تابستان سال ۱۳۹۷، این تارنما واسطه‌ای است برای طرح مسئله به صورت گسترده و گفت‌وگوی عمومی در زمینه آزار و اذیت زنان و دیگر گروه‌های به حاشیه‌رانده شده در شهر. در فقدان آموزش‌های ضروری در مدارس، در حالی‌که رسانه ملی دغدغه‌های مردمی را نادیده می‌گیرد و واقعیات جامعه ایرانی را انعکاس نمی‌دهد، در فضایی که تفکیک جنسیتی و راندن زنان به حوزه خصوصی، به عنوان تنها راه‌حل تامین امنیت معرفی می‌شود، برای مبارزه با باورها و کلیشه‌های آسیب‌زایی که اینگونه ما را در مقابل یکدیگر و در موقعیت نابرابر قرار می‌دهد، راهی به جز شکستن سکوت و گفت‌وگو نداریم. دیده‌بان آزار تمامی افراد را به این چالش فرا می‌خواند.»

این گروه یکی از ماموریت‌های خود را «به چالش کشیدن کلیشه‌های آسیب‌زای اجتماعی و مقابله با عادی‌سازی آزار و اذیت مبتنی بر جنسیت، نژاد، مذهب و ... در فضاهای عمومی» ذکر کرده است و این کار را از طریق «آموزش عمومی از طریق برگزاری کارگاه‌، گفت‌وگوهای خیابانی، نصب پوستر در تاکسی‌ها، تدوین و انتشار جزوه‌های آموزشی، و همچنین مقابله با سیاست‌های ناسنجیده شهری که به تبعیض جنسیتی دامن می‌زند از جمله تفکیک جنسیتی، نصب بیلبوردهای حاوی پیام‌های جنسیت‌زده و ...» انجام خواهد داد.

شما هم می‌توانید تجربیات و مشاهدات‌تان از آزار خيابانى را در این سایت ثبت کنید.

www.harasswatch.com